PHP
Hypertextový preprocesor

Jiří Kosek
PHP
tvorba interaktivních internetových aplikací
Grada Publishing 1999, 492 stran
ISBN 80-7169-373-1

Obálka knihy PHP -- tvorba interaktivních internetových aplikací

Přečtěte si předmluvu
Podívejte se na obsah knihy
Vaše názory na knihu
Stáhnětě si ukázky
Kniha je prakticky vyprodána,
můžete si proto stáhnout PDF verzi
BONUS: Podrobný popis knihovny PHPLIB
BONUS: Tematicky řazený přehled funkcí
BONUS: FAQ -- často kladené dotazy
BONUS: Popis novinek v PHP4
Errata -- Bug list

Na těchto stránkách naleznete informace o systému PHP, který je určen pro tvorbu webových aplikací, či chcete-li dynamicky generovaných stránek. Napsal jsem o PHP knihu, která je již na pultech knihkupectví. Naleznete zde obsah knihy a zdrojové texty ukázek.

Na této stránce naleznete:

Kromě toho je k dispozici několik dodatků k samotné knize:

Anotace

V poslední době můžeme na Internetu sledovat obrovskou změnu v druhu poskytovaných informací. Ještě nedávno byla většina informací na Webu statických -- byly zde dostupné pouze obyčejné dokumenty provázané hypertextovými odkazy. Tento přístup je však v dnešní dynamické době zastaralý. Uživatelé Webu vyžadují stránky, které jim poskytují interaktivní přístup k informacím všeho druhu.

Pro tvorbu takovýchto stránek je přímo optimální prostředí skriptovacího jazyka PHP. PHP umožňuje vývoj různorodého druhu aplikací, počínaje jednoduchým počítadlem přístupů a konče tvorbou podnikového informačního systému v prostředí Intranetu či Extranetu. Možnosti PHP ještě umocňuje důsledná integrace s mnoha databázovými systémy. Bez systému jako PHP by dnes nemohly pracovat virtuální obchodní domy, obchodní rejstřík na Internetu, rezervační systémy nebo třeba prohledávání katalogu vašeho oblíbeného dodavatele dámského spodního prádla, počítačových komponent či hudebních nahrávek.

Velká výhoda PHP spočívá v jeho nezávislosti na používaných platformách. Výsledkem běhu PHP-skriptu je obyčejný HTML dokument, který umí zobrazit každý prohlížeč -- odpadají tedy problémy s kompatibilitou, které přináší Java a JavaScript. PHP je nezávislé i na platformě serveru -- může běžet pod libovolným webovským serverem pracujícím v operačním systému Windows nebo Unix.

Další informace o PHP

Za doplňky mé knihy, můžete považovat následující materiály, které jsou všem dostupné zdarma na mých stránkáh:

Kromě výše zmíněné knihy o PHP mám na svědomí několik dalších materiálů, které se týkají PHP. Převážná většina dílů seriálu Aplikace na Webu byla věnována právě tvorbě dynamických stránek pomocí PHP. Postupem času naleznete krátké ukázky použití PHP i v rubrice Tipy a triky. Ještě mám na svědomí dva starší články o propojení PHP s databázemi PostgreSQL a MySQL. Jestli chcete zkombinovat W@P a PHP, přečtěte si odpovídající část seriálu o tvorbě wapových aplikací.

Přednáším v Jevíčku
Přednáším v Jevíčku
Foto: Michal Šedivý

Poměrně ucelený přehled o PHP můžete získat v mé přednášce PHP -- nejen dynamicky generované stránky. Přednášku jsem měl na Semináři o Linuxu a TeXu v Jevíčku, který byl vskutnu vydařenou akcí. Pokud se někdy v budoucnu seminář uskuteční znovu, určitě si jej nenechte ujít.

Pokud vás zajímá směr, kterým se bude ubírat další vývoj PHP, přečtěte si krátkou zprávu o Zendu. Zend je nový a mnohem výkonější engine pro PHP přímo od dvou vývojářů PHP.

Zdroje informací na Internetu

(Původní verze této části stránky byla převzata z knihy PHP -- tvroba interaktivních internetových aplikací.)

Nebýt Internetu, PHP by těžko spatřilo světlo světa. Nikoho tedy dnes nepřekvapí, že v podstatě všechny informace o PHP jsou dostupné právě na Internetu. V následující krátké kapitole naleznete odkazy na zajímavé zdroje, které souvisejí se systémem PHP. Pokud je to možné, uvadíme zde i adresy zrcadel na českých serverech (v jednom případě tu mámě i slovenský server).

Kde získat PHP?

Začít musíme samozřejmě adresou serveru projektu PHP. Na tomto serveru naleznete zdrojový kód PHP, přeložené verze PHP pro Windows a některé verze Linuxu a kompletní dokumentaci v několika formátech. Kromě toho stránky obsahují odkazy na mnoho dalších zajímavých zdrojů. Na adrese je i odkaz na vývojový strom (CVS), ze kterého si můžete stáhnout úplně poslední verzi systému.

Nová verze PHP4 je založena na novém jádru Zend. Spustu informací o PHP nyní naleznete i na serveru společnosti Zend.

Standardní binární distribuce pro Windows není zkompilována se všemi moduly, které PHP4 podporuje. Na serveru http://www.php4win.de/ naleznete binární verzi PHP4 s většinou modulů.

Informace v češtině

Pro řešení problémů, na které během používání PHP narazíte, je určena diskusní skupina cz.comp.lang.php. Pokud váš provider nemá vlastní news-server, zkuste news://csnews.vslib.cz/cz.comp.lang.php.

S rostoucí oblibou PHP vznikají postupně i zajímavé stránky o PHP v češtině.

Hosting s podporou PHP zdarma

Následující servery podle mých informací poskytují web-hosting s podporou PHP zdarma:

Podpora uživatelů

Podpora uživatelů volně šířeného software je realizována především pomocí různých diskusních skupin a mailing listů. Hlavním diskusním listem systému PHP je php3@lists.php.net. Přihlásit se do něj můžete zasláním prázdné zprávy na adresu php3-subscribe@lists.php.net.

Provoz na diskusním listu je velký a pohybuje se přibližně kolem 100 zpráv denně. Pokud vám tento objem zpráv připadá neúnosný, můžete si přihlásit odběr pouze výtahů z php3, který je zasílán dvakrát denně. K přihlášení stačí zaslat prázdnou zprávu na adresu php3-digest-subscribe@lists.php.net.

Pokud máte nějaký problém, je velice pravděpodobné, že se s ním setkal už někdo před vámi. Než se na něco budete ptát v diskusním listu, je slušné nejprve prohledat archív dřívějších zpráv. Prohledávatelný archiv zpráv naleznete na adrese http://www.progressive-comp.com/Lists/?l=php3-general#php3-general.

Pokud neholdujete anglickému jazyku, můžete vyzkoušet diskusní fórum s webovým rozhraním na adrese http://www.pruvodce.cz/kluby/php nebo speciální fórum pro začátečníky tamtéž -- http://www.pruvodce.cz/kluby/php_zacatecnici.

Knihovny hotových skriptů

Člověk je povahou většinou líná bytost. Pokud tedy něco dělat nemusí, tak to nedělá. Práci si můžete tím, že použijete některé již hotové knihovny, které do PHP přidávají další funkčnost.

Asi nejkomplexnější knihovnou pro PHP je PHP Base Library (PHPLIB). S touto knihovnou jsme se stručně seznámili v desáté kapitole. Knihovna nabízí ucelenou sadu funkcí a tříd pro jednotný přístup k databázím, pro autentifikaci uživatelů, pro práci s proměnnými, jež mají platnost po dobu relace jednoho uživatele. Kromě toho knihovna obsahuje i další funkce -- např. pro snadnou tvorbu formulářů a jejich zpracování. Knihovna je k dispozici na adrese http://phplib.sourceforge.net.

Následující dva servery obsahují databáze menších a většinou jednoúčelových skriptů. Mohou se však někdy hodit -- především jako inspirace pro tvorbu vlastních skriptů.

Pro informace chtivé vývojáře je na Webu několik serverů, které přinášejí více či méně zajímavé zprávy ze světa PHP. Nejlépe, když je vyzkoušíte sami.

Webové servery

Bez nějakého pořádného webového serveru nám bude PHP téměř k ničemu. Nejpopulárnějším serverem je dnes Apache. Pro něj hovoří i to, že PHP je pro něj speciálně přizpůsobeno. Server Apache můžete získat na serveru projektu Apache.

Databázové servery

Bez databázového serveru si jen velmi těžko můžeme představit nějakou větší webovou aplikaci. Populární server MySQL můžete získat na adrese

Pokud dáváte přednost radši PostgreSQL, zkuste následující adresy

© Jiří Kosek 1999-2002
$Id$