Skriptovací jazyk PHP určený pro tvorbu webových aplikací si získává stále větší oblibu mezi mnoha vývojáři. Jedním z důvodu úspěchů PHP je jeho velice rychlý vývoj a přidávání dalších knihoven s užitečnými funkcemi. To je možné jen díky tomu, že je PHP vyvíjeno na bázi Open Source Software, kdy jsou zdrojové texty celého systému k dispozici všem vývojářům.
Mezi poslední novinky verze 3.0.6, kterou dostali všichni pod stromeček, patří zejména podpora generování PDF a práce s XML dokumenty. Práci s XML zajišťuje parser Expat, který je například i součástí nové verze Netscape Navigatoru.
V další verzi 3.0.7 se můžeme těšit na podporu formátu WDDX, který je určen pro výměnu dat mezi různými webovými aplikacemi. Formát je založen na jazyce XML a jeho autorem je firma Allaire známá především díky svému HTML-editoru HomeSite.
Největší novinkou ve světě PHP je však ohlášení nového jádra Zend, které pochází z dílny dvou vývojářů PHP. Testy ukazují, že Zend provádí skripty několikanásobnou rychlostí oproti stávající verzi PHP. Díky novému a lepšímu správci paměti klesly i paměťové nároky. Zend však přináší i mnoho dalších užitečných novinek. Skripty půjde kompilovat do binární podoby, která však bude nezávislá na platformě. Zkompilované skripty budou rychlejší a zamezí zkoumání zdrojových textů skriptů. Tuto vlastnost uvítají především firmy, které se zabývají vývojem a prodejem komerčních webových aplikací.
Nová modulární struktura Zendu umožňuje snadné vytvoření dalších důležitých nástrojů, jakými jsou debugger a profiler. Zend bude stejně jako PHP šířen jako Open Source Software. Některé jeho části však budou pravděpodobně šířeny pouze komerčně -- počítá se zejména z optimalizujícím kompilátorem.
Zend se stane součástí nové verze PHP 4.0, jejíž ostrá verze bude k dispozici v druhé půlce roku 1999. První veřejné betaverze můžeme čekat již za několik měsíců. Součástí PHP 4.0 bude i ISAPI modul, který umožní rychlý běh skriptů na Windows NT -- tam je dnes nutno používat méně výkonnou CGI-verzi.
Výsledky prvních rychlostních srovnání mezi Zendem a PHP3 jsou na www.zend.com.