Neúplný přehled některých změn na webu
5. srpna Hosting se přesouvá na Netlify.com. Je to zdarma, včetně HTTPS a automatického deploye z Gitu.
22. května: Předělán design homepage. Dalších 14 let se změny neplánují.
2. října: Právě vychází moje nová kniha o PHP a XML.
1. října: K dispozici je plný text knihy HTML – tvorba dokonalých WWW stránek. Náklad je již v podstatě rozprodán a vzhledem ke stáří knihy nemá cenu dělat dotisk. Čas na přepracování zatím není.
12. února: K dispozici je plný text knihy PHP – tvorba interaktivnách internetových aplikací. Náklad je již v podstatě rozprodán a vzhledem ke stáří knihy nemá cenu dělat dotisk. Čas na přepracování zatím není.
7. května: Příručka o DocBooku byla podstatně rozšířena.
13. prosince: Protože Google po pár letech zase povolil použití AdSense reklamy i v ČR, pokusně jsem na některé stránky přidal reklamu. Uvidíme, jak se to osvědčí. Kdyby se ne webu něco chovalo divně nebo reklama na nějaké stránce rušila, dejte mi vedět.
3. dubna: Kniha XML pro každého je již téměř vyprodána a dotisk se nechystá. Během roku si snad najdu čas na její přepracování, uvedení do souladu se současným stavem technologií XML a další rozšíření. Nakladatelství Grada souhlasilo s tím, že knihu vystavím jako PDF, aby ji mohli zájemci získat alespoň v elektronické podobě, když té papírové se už nedostává.
2. února: Plody dvou konferenčních týdnů najdete na webu – slidy z keynote „Is XML really everywhere“ na konferenci GIS Ostrava 2006 a slidy z tutoriálu „Topic Maps“ v rámci konference Znalosti 2006.
7. listopadu: Slidy ze dvou přednášek o DocBooku, které jsem měl v rámci konference LinuXchange.
18. srpna: Tutoriál XML schémat jsem dále rozšířil. Na celkem patnácti nových stránkách se konečně dostalo i na DTD, podrobněji jsou popsány datové typy XML schémat, problematika normalizace bílých znaků při validaci a mnoho dalšího.
22. června: Slidy z přednášky o XQuery v rámci Visual FoxPro DevCon. K dispozici je i PDF verze a příklady ke stažení.
20. dubna: Slidy z přednášky o RELAX NG. Časem by měl být na stránkách http://avc.sh.cvut.cz/ k dispozici i videozáznam.
14. března: Chcete-li se něco dozvědět o jazyce RELAX NG, můžete 31. března navštívit moji přednášku RELAX NG přichází, uvolněte se prosím pořádanou v rámci programátorských večerů.
27. ledna: Slidy a fotky z přednášky Steva Peppera o Topic Maps.
16. prosince: Předvánoční dárek v podobě podstatně rozšířeného tutoriálu XML schémata.
23. září: Pochopil jsem, že si čas na realizaci mých velkých plánů s novou doménou nenajdu. Tak si můžete prohlédnout alespoň foto vašeho XML guru.
12. září: Hardcore článek pro milovníky XSLT – Automated Tree Drawing: XSLT and SVG.
8. srpen: Aktualizace popisu použití českých vzorů dělení slov ve FOPu.
15. července: Na serveru xml.com mi vyšel další článek, tentokráte o tvorbě rejstříků v DocBooku. Pokud nevládnete angličtinou, můžete si přečíst i jeho českou verzi.
14. června: Právě byl spuštěn nový server docbook.cz věnovaný dokumentačnímu systému DocBook.
30. května: Sdružení CZLUG a CSTUG pořádají ve dnech 25.-27. června 2004 další ročník oblíbeného Semináře o Linuxu a TeXu – SLT 2004. Pozvánku na seminář, informace o registraci, seznam přednášek a další údaje najdete na adrese http://www.cstug.cz/slt/04/. Já budu mít na SLT přednášku o generování rejstříků v DocBooku.
13. května: Slidy z dnešní přednášky o DocBooku na FI MUNI. Video ve formátu AVI (631 MB). Video jako RealMedia stream (700kbps).
11. května: Ve čtvrtek 13. května budu mít od 14.00 přednášku o DocBooku na MU v Brně (Botanická 68a). Přednáška je v posluchárně D3.
27. dubna: Aktualizované XSLT v příkladech.
11. března: Tak budoucnost DocBooku mám teď v rukou tak trochu i já. :-D
8. února: Český korektor překlepů pro editor XMLmind XML Editor, který je velmi oblíbeným editorem např. pro dokumenty v DocBooku.
29. ledna: První zárodek tutoriálu o XML schématech.
7. ledna: Překlad základních rad pro tvorbu přístupných stránek od W3C WAI.
7. listopadu: Stručný úvod do tvorby a zpracovnání dokumentů v DocBooku jsem aktualizoval; rovněž tak i předpřipravenou instalaci pro Windows.
5. listopadu: Na serveru xml.com mi vyšel článek o využití XSLT pro generování XSLT z XSLT :-)
11. září: Publikoval jsem XSLT v příkladech -- rozsáhlý materiál o transformačním jazyce XSLT.
13. srpna: Na serveru xml.com mi vyšel článek o integrování DocBooku do systému nápovědy v prostředí Eclipse.
17. července: Na serveru xml.com mi vyšel článek o využití funkce node-set v XSLT.
14. července: TeX není mrtev, aneb několik článků o tom, jak pomocí TeXu sázet XML: xmltex, PassiveTeX (procesor FO) a JadeTeX (DSSSL procesor). Poslední článek obsahuje i stručný úvod do jazyka DSSSL, který je historický předchůdce XSL.
24. června: Slidy z přednášky o XML schématech v rámci Visual FoxPro DevCon 2003. (verze bez rámů)
15. března: Slidy z přednášky o DocBooku v rámci OpenWeekend 2003. (verze bez rámů)
8. března: Slidy z krátké přednášky o webových aplikacích v rámci Junior Internetu. K dispozici je i verze bez rámů.
22. února: Konečně jsem si našel pár minut na zveřejnění známých chyb v knize XML pro každého.
29. ledna: Na OpenWeekendu budu mít krátkou přednášku o DocBooku.
28. října: Na Semináři o Linuxu a TeXu budu mít přednášky o DocBooku a XSL-FO.
16. října: Nová stránka s popisem počeštění FO procesoru FOP.
27. září: Aktualizace materiálu o DocBooku – příklady jsou upraveny pro DocBook 4.2 a XSL styly 1.55.0. Instalační archiv byl rovněž aktualizován – obsahuje nyní Emacs 21.2 a počeštěnou verzi XSL-FO procesoru FOP. V pondělí máte poslední šanci se přihlásit na školení o DocBooku, které proběhne v úterý a ve středu.
17. září: Aktualizace PHP FAQ.
4. září: Referenční příručka k DocBooku -- DocBook: The Definitive Guide je k dispozici i ve formátu HTML Help.
3. září: Ukázkové skripty z knihy o PHP nefungují ve standardně nainstalovaném PHP 4.2 a vyšších verzích. Stačí drobně upravit konfiguraci PHP a vše bude fungovat tak, jak má.
27. srpna: Kdybyste náhodou potřebovali citovat nějaký můj článek nebo knihu, může vám práci ušetřit podrobná bibliografie.
Ještě 16. května: Lenka se zdržela v práci, takže jsem ještě stihl přidat recenze několika XML editorů. Ale rozhodně si na základě frekvence posledních tří zpráv nemyslete, že z www.kosek.cz udělám weblog.
16. května o něco později: Dneska jsem šikula ;-) Takže pro všechny fandy prohlížeče Mozilla je k dispozici článek o její architektuře.
16. května: Potřebujete z programu číst XML dokument? Není nic snazšího než použít nějaké existující XML API. O tom, jaká rozhraní existují a jak se používají v Javě a .NETu pojednává článek XML API ze Softwarových novin.
9. května: K dispozici je má diplomová práce. Sama o sobě vás asi moc nezaujme, snad s výjimkou kapitoly o webových službách, o nichž toho zatím na mém webu moc není. K dispozici je i kompletní zdrojový text práce v DocBooku.
6. května: Minulý týden byla díky Pavlovi Janíkovi zprovozněna česká konference věnovaná DocBooku. Přihlásit se můžete zasláním e-mailu na adresu docbook-subscribe@linux.cz. Konference je dostupná i jako diskusní skupina cz.comp.text.docbook.
25. března: Přednáška o DocBooku na LinuxExpo 2002 (verze bez rámů).
21. března: Slidy (PDF verze) a ukázkové programy z přednášky o podpoře XML v .NET.
15. března: K dispozici je aktualizovaná verze úvodu do DocBooku. Nově je dokument k dispozici i ve formátu HTML Help.
26. února: Na LinuxExpo si můžete přijít poslechnout moji přednášku DocBook aneb praktické využití XML na Linuxu. Pokud se chcete naučit pracovat s DocBookem pořádně, přihlašte se na dvoudenní školení, které začíná 13. března.
25. února: Pro stránky mi laskavě prostor poskytl projekt Pinknet. Během převodu domény na jiný webový server a name-servery možná dojde k výpadku stránek. Mějte trpělivost a zkuste to za chvíli.
14. ledna: Ve dnech 20. a 21. března si můžete poslechnout moji přednášku o podpoře XML v .NET v rámci Microsoft ADO.NET & XML Developer Conference.
8. prosince: Slidy z přednášky DocBook -- praktické využití XML při publikování do několika výstupních formátů (bez rámů). Přednáška proběhla před valným shromážděním Československého sdružení uživatelů TeXu (CSTUG), kde jsem byl zvolen členem výboru. V TeXu jsem mimo jiné vysázel všechny mé knihy. Každý člen sdružení dostane jednou za rok CD-ROM s nejnovější instalací TeXu.
30. října: Příznivci DocBooku mi mohou začít posílat květiny, peníze, děkovné dopisy, kondolence, ženy a milenky.
29. října: Nová stránka s přehledem školení.
24. října: Na serveru root.cz vyšel můj rozhovor s autory skriptovacího jádra Zend použitého v PHP.
11. října: Podlehnuv globalizaci mám už i stránku v angličtině.
29. července: Právě jsem se vrátil z O'Reilly Open Source Convetion. Pokud vás zajímá DocBook, můžete se podívat na slidy k tutoriálu, se kterým jsem tam vystoupil. Použití DocBooku se středoevropskými jazyky (bez rámů), Profilování dokumentů (bez rámů) a Generování integrovaných systémů nápovědy z DocBooku (bez rámů).
28. května: Nová stránka s často kladenými otázkami k PHP (a samozřejmě i s odpovědmi).
26. dubna: Už i na mých stránkách vás budou obtěžovat reklamní bannery (28. května byl banner odstraněn). Nejde mi však o peníze od inzerentů, situace je mnohem vážnější. Sám sice většinou používám legální Windows 2000, ale rozhodně si nemyslím, že to je jediný legální operační systém.
14. února: Pro všechny zamilované je k dispozici všech šest dílů seriálu o WAPu. Nechybí taková témata jako WMLScript, generování WML stránek pomocí PHP či spolupráce s databázemi.
30. ledna: Z hlavní stránky si můžete stáhnout kompletní archiv článků anebo celý web pro off-line prohlížení. Chcete mne vidět a slyšet? Zúčastněte se semináře SLT2001.
12. prosince: Pro všechny zájemce o W@P jsou nyní k dispozici první tři díly seriálu o W@Pu a WML. V budoucnu se objeví i další díly obsahující úvod do WMLScriptu a dynamického generování WML stránek.
10. a 11. října: Na INVEXu jsem měl dvě krátké přednášky o DocBooku v rámci Linux Hall. Můžete se podívat na slidy (verze bez rámů).
25. září: Přibyla stránka věnovaná novinkám v PHP4.
21. září: Z mých stránek si můžete stáhnout upravenou verzi XSLT procesoru XT. Oproti standardní distribuci je zde navíc podpora českých kódování ISO Latin 2 a windows-1250 a podpora katalogových souborů.
25. srpna: Pro všechny zájemce o XML je nyní k dispozici seriál o XML, který vycházel v Softwarových novinách. V současnosti je to nejucelenější zdroj informací o XML dostupný na českém Internetu.
19. dubna: Právě vychází kniha XML pro každého. Pokud jste zavaleni moderními technologiemi a rádi byste se dozvěděli, co si představit pod pojmy jako XML, XSL, XLink, XPath, XSLT, XPointer, DTD, bude pro vás tato kniha to pravé. Proniknete do tajů XML a zjistíte, k čemu lze již dnes XML použít.
28. března: Na přání mnoha čtenářů knihy PHP -- tvorba interaktivních internetových aplikací jsem pro vás připravil tematicky seřazený přehled funkcí, které jsou v knize popsány. Můžete tak například snadno zjistit, které funkce máte k dispozici pro práci s řetězci.
11. února: Máte nějaký problém s jazykem XML? Využijte novou diskusní skupinu cz.comp.lang.xml.
18. ledna: XSLT procesor XT s podporou kódování ISO 8859-2 a windows-1250.
14. prosince: Dvoustránkový referenční přehled tagů a atributů pro HTML 3.2 je nyní k dispozici i ve formátu PDF.
9. prosince: Zajímá vás WAP? Neváhejte a přečtěte si článek Web v příštím tisíciletí aneb informace přímo na displej mobilního telefonu.
8. října: Ve středu jsem měl na Invexu v rámci LinuxHall přednášku o PHP. Můžete si prohlédnout slidy (formát PDF). Pokud máte rychlou linku, můžete si poslechnout záznam přednášky (formát MP3, 4,65 MB).
8. října: Díky p. Kolářovi je už v provozu diskusní skupina cz.comp.lang.php. Je to to nejlepší místo pro řešení vašich problémů s PHP.
20. srpna: Program csindex s podporou kódování Windows CP1250. Csindex slouží pro generování rejstříků v TeXu.
31. července: Chcete vědět, jak vytvořit XML dokument, který se krásně zobrazí v prohlížeči? Přečtěte si sérii článků věnovaných stylovým jazykům.
16. července: Rádi byste ze svých skriptů v PHP odesílali e-maily pěkně česky i s diakritikou? Pomocí skriptu z nového článku v rubrice Tipy a triky to nebude problém
19. června: Pro všechny zájemce o PHP jsem připravil popis použití knihovny PHPLIB. Největším přínosem knihovny je možnost použití session proměnných. K dispozi je i jednotné databázové rozhraní, autentifikace a autorizace uživatelů.
7. června: Na Webu jsou další dva díly seriálu o XML.
13. května: Redakční rada nakladatelství Grada udělila mojí knize HTML -- tvorba dokonalých WWW stránek "Cenu Grada 98".
20. dubna: Právě vyšla moje kniha o PHP. Více informací o knize i PHP naleznete na stránce věnované PHP. PHP je skritovací jazyk určený pro tvorbu dynamicky generovaných stránek, umí napojení na databáze, pracuje na Unixu i ve Windows. Lépe už si zkrátka vybrat nemůžete. Pokud se chcete s PHP lépe seznámit, je moje kniha tou nejlepší cestou. Pokud vím, je to první kniha na světě, která vyšla o aktuální verzi PHP3.
15. dubna: Stále častěji mi píšete, že byste si
rádi stáhli mé články jako jeden ZIP soubor a četli je v teple
domova, aniž byste platili nestoudné poplatky Telecomu. Pomocí
programu w3mir jsem pro vás vytvořil archiv článků. Velikost
archivu je asi 2,7 MB. Archiv si rozbalte včetně adresářové struktury
a prohlížeč nasměrujte na soubor clanky/index.html
.
9. dubna: Všem zájemcům o elektronické publikování a moderní technologie doporučuji novou část mého Webu věnovanou jazyku XML (eXtensible Markup Language).
29. března: V souvislosti s nabídkou firmy Software602 na poskytnutí multilicence na její kancelářský software pro státní správu za cenu 50 miliónů korun se rozpoutala vášnivá diskuse na téma Microsoft versus Software602. Většině účastníků této diskuse však uniká, že problém nespočívá ve výběru konkrétního kancelářského balíku, ale datového formátu, který splní náročné požadavky. Formát musí být podporován více aplikacemi, musí být k dispozici jeho specifikace, musí mít zaručenu dlouhou životnost atd. Pokud vás zajímá můj názor na současnou situaci v používaných formátech, přečtěte si článek Je nutná "Officeální doctrína"?.
Pro všechny zájemce o PHP je k dispozici nová stránka, která se bude dále rozrůstat.
Konečně jsem se dokopal k tomu, abych si zaregistroval doménu a zprovoznil na ní Web. Zároveň jsem předělal vzhled a strukturu všech mých stránek. Doufám, že celý Web je nyní přehlednější a rychleji v něm naleznete informace, které potřebujete. Veškeré připomínky uvítám již i na mé nové e-mailové adrese jirka@kosek.cz. Dejte mi prosím vědět, pokud něco nebude fungovat -- narychlo jsem předělával několik desítek stránek a nědělám si iluzi, že všechny odkazy ukazují tam, kam mají.
Rád bych poděkoval firmě NOVA Computers, která mi zdarma na svém serveru poskytla prostor pro mé stránky.