Ještě před rokem byla situace na poli API pro práci s XML celkem přehledná – většinou se použil DOM nebo SAX. Stále více knihoven však přináší rozšířenou nebo upravenou verzi DOMu, která usnadňuje programátorům práci. Tento trend pravděpodobně oslabí v okamžiku standardizace a široké implementace DOM3, který mj. přináší integrovanou podporu XPathu a XML schémat. Doufejme, že se Java v brzké době dočká nějakého standardního rozhraní pro pull parser, protože v tomto ohledu má .NET jasný náskok.
Jestli jste od článku čekali jednoznačný výrok, zda je podpora XML lepší v Javě nebo .NET, tak budete zklamáni. Výhodou .NETu je ucelenost a komplexnost řešení – od jednoho výrobce dostanete komplexní sadu nástrojů, které do sebe dobře zapadají. Mé zkušenosti s .NETem ukazují, že implementace XML je velmi rychlá a robustní. Ostrá verze .NETu spatřila světlo světa teprve nedávno, a svou pověst opřenou o zkušenosti z reálného nasazení si nejprve musí vybudovat. Java je přitom ověřená technologie a některé XML knihovny za sebou mají již více něž 2 roky ostrého provozu. Podpora XML je však více roztříštěná a k dosažení funkčnosti známé z .NETu si zatím musíte poskládat několik knihoven dohromady. Nicméně Sun nespí a příští verze JAXPu mají .NET dohnat – přidají např. podporu schémat. Mně osobně se navíc líbí idea JAXPu, která umožňuje zaměňovat implementace jednotlivých komponent.
Pokud to budeme brát konfrontačně, tak současný stav XML v Javě versus XML v .NET bych hodnotil 1:1. Míč je však na straně javového světa a pokud se ho někdo nechopí, brzy začne javové skóre devalvovat.