Asi vás oprávněně napadá, proč se vytvářela celá sada nových protokolů a technologií a na mobilních telefonech se nepoužívá klasický Web. Příčinou jsou technická omezení mobilních zařízení a sítí, mezi které patří zejména:
Malý displej – současné telefony jsou schopné zobrazit zhruba pět řádků textu po 15 znacích.
Malý výkon a nedostatek paměti – rozměry mobilních zařízení a snaha o co nejnižší spotřebu elektrické energie jsou v přímém rozporu s požadavkem na velký výkon procesorů a kapacitu paměti. Výdrž baterie je pro většinu uživatelů velice důležitá, a proto je většina telefonů osazena málo výkonnými procesory a jen nezbytným množstvím operační paměti.
Omezené možnosti vstupu – většina mobilních telefonů má pouze numerickou klávesnici, na které je zadávání textových údajů velice zdlouhavé a nepohodlné.
Malá přenosová rychlost – dnes se pro datovou komunikace nejčastěji používá rychlost 9,6 kbps, která v dnešní době skutečně není oslňující.
Dlouhá odezva – při použití některých služeb pro přenos dat je velice pomalá odezva (jednotky i desítky sekund).
Je zřejmé, že většinu z omezení se během pár let podaří překonat – nové přenosové technologie umožní komunikovat rychlostí vyšší než dnes nabízí připojení k Internetu přes komutovanou linku, některé typy mobilních telefonů (např. Ericsson R380) se chlubí relativně velkým displejem, výkon procesorů a kapacita paměti také pomalu stoupá. WAP má tedy šanci minimálně do té doby, než bude výkon mobilních telefonů srovnatelný se slabšími modely osobních počítačů. V přiloženém článku Konkurenti WAPu se můžete seznámit s technologiemi, které mají podobné cíle jako WAP. Mobilní telefony dostupné na českém trhu však z těchto technologií podporují pouze WAP, a jemu se proto budeme i nadále věnovat v našem seriálu. V příštím čísle se seznámíme se základy jazyka WML.